Polacy coraz częściej kupują w Internecie. W 2019 roku 62% internautów kupiło towary w sieci (dla porównania w 2018 roku było to 56% a w 2017 roku 54%). Jako największe zalety kupowania przez Internet podaje się możliwość robienia zakupów 24/7, brak konieczności wychodzenia z domu i nieograniczony czas na wybór. Coraz więcej sklepów otwiera się online albo sprzedaje towary na tak zwanych marketplace’ach.

Co to jest marketplace?

Po polsku marketplace to targowisko albo rynek handlowy, który skupia różnych sprzedawców handlujących różnymi towarami. Zakupy na takim cyfrowym targu zrobimy w ten sam sposób, jak w każdym innym sklepie e-commerce. Jego ogromną zaletą jest dostęp do wielu sprzedawców i różnorodnych produktów w jednym miejscu. Platformy handlowe pośredniczą w transakcji pomiędzy sprzedawcą a kupującym, dla którego zakupy są łatwe, szybkie i wygodne.

Allegro – polski gigant

Na polskim rynku marketplace’ów i e-commerce Allegro jest potężną machiną, z którą na razie nie ma kto konkurować. Na platformie zarejestrowanych jest 18 milionów użytkowników. Allegro codziennie obsługuje 2 miliardy zapytań i 550 tysięcy transakcji. Konkuruje z dużymi sieciami handlowymi w wielu kategoriach i często z nimi wygrywa. Daje ogromny wybór towarów, łatwą obsługę i wygodę. Zamiast wychodzić z domu wystarczy kilka kliknięć i kilka dni później towar mamy już w domu.

Allegro nie stało się popularne z dnia na dzień. Zostało założone 20 lat temu i przez ten czas rozrosło się do ogromnych rozmiarów. Nic dziwnego, że jest największym graczem na polskim rynku. Bardzo dobrze radzi sobie też w całej Europie – zajmuje 5 miejsce na liście największych platform e-commerce. I wcale nie spoczywa na laurach. Allegro cały czas się rozwija, wprowadza nowe rozwiania i opcje.
Wszystko wskazuje na to, że na razie na Allegro jesteśmy po prostu skazani. Jego konkurencja na polskim rynku jest jeszcze daleko w tyle. Kupujący nie mają nic przeciwko temu, bo znają i lubią Allegro od lat. A sprzedawcy? W ich przypadku jest trochę inaczej. Wystarczy wspomnieć, że od każdej transakcji Allegro pobiera prowizję oraz wprowadza teoretycznie korzystne dla klientów rozwiązania, które na dłuższą metę wcale takie nie są. Wspominałem o tym w artykule Jak nie popłynąć z Allegro Smart. Nowy kosztowny standard. Przeczytaj go i zobacz, jak atrakcyjne rozwiązania wyglądają w praktyce i dlaczego wcale nie są dobre dla nikogo. Ta wiedza może Cię zaskoczyć.

Na razie Allegro jest liderem, ale czy ten stan rzeczy się utrzyma? Wkrótce możemy być świadkami ciekawych zmian, które zmienią dla nas zakupy w sieci.

Amazon – światełko w tunelu

O wejściu Amazonu na polski rynek mówi się już od kilku lat. Do tej pory mogliśmy zrobić zakupy na tłumaczonej polskiej wersji niemieckiego Amazona (amazon.de), ale podobno już w tym roku będziemy mieć swoją własną platformę, która ma być lepsza i szybsza od Allegro. Zaplecze już jest. Od kilku lat Amazon ma w Polsce swoje centra rozwoju i centra logistyczne. Według danych już teraz ma 3 do 7 procent udziału w polskim e-commerce. Nie pokona Allegro z dnia na dzień, ale na pewno będzie dla niego poważnym konkurentem. Jeżeli będzie oferować ciekawe rozwiązania dla sprzedawców, to część z nich na pewno przeniesie swój biznes na Amazon.

Polacy kupują także za granicą

Allegro jest najpopularniejszym marketplacem Polsce, ale nie jedynym, z którego korzystają Polacy. Coraz częściej kupujemy towary u zagranicznych gigantów, którzy prowadzą sprzedaż na cały świat. Najczęściej wybieramy AliExpress, czyli największy marketplace na świecie. Jego ogromnym atutem są bardzo niskie ceny produktów, a do tego oferuje jeszcze zniżki i kody rabatowe. Kupujących na AliExpress nie odstrasza nawet fakt, że przesyłka będzie szła do nich z Chin kilka dobrych tygodni. Ta platforma z roku na rok coraz bardziej się rozpędza. Także w Polsce korzysta z niej coraz więcej osób zwabionych możliwością kupienia towarów za kilkanaście albo nawet i kilka złotych. Powstała już nawet polska wersja strony AliExpress, co jeszcze bardziej ułatwi zakupy.

Czy będziemy świadkami rewolucji na polskim rynku marketplace’ów i czy ktoś w końcu zdetronizuje Allegro? Tylko czas pokaże.

powrót do listy wpisów

0 Komentarzy


Przyłącz się do dyskusji

2020 © pawelkasza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.