Brief dla agencji marketingowej to podstawa sukcesu

Planujesz skorzystać z usług agencji marketingowej? Zastanawiasz się pewnie co zrobić, aby taka współpraca była owocna i dawała Ci jak najwięcej korzyści? Wszystko zaczyna się od dobrego briefa. Dla agencji marketingowej to podstawa do jakichkolwiek działań. Marketingowcy używają go jako głównego narzędzia w tworzeniu skutecznych kampanii, które docierają do odpowiedniej grupy docelowej. To, jak będzie wyglądał brief, może znacznie wpłynąć na być albo nie być każdej kampanii marketingowej. Jak zatem napisać brief dla agencji, tak aby obie strony były zadowolone?



Dlaczego warto stworzyć brief dla agencji marketingowej?

Są trzy główne powody, a każdy z nich jest równie ważny:
  1. Dzięki niemu jakość kampanii i pracy agencji jest znacznie lepsza – dzięki dobremu briefowi cele są jasno wytyczone. Zamiast zastanawiać się, czego tak naprawdę chce klient, agencja może zająć się tym, jak te cele osiągnąć.
  2. Brief pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze – agencja od razu ma wyraźny obraz tego, co ma zostać osiągnięte. Nie trzeba po drodze wprowadzać zmian i poprawek, co znacznie wpływa na koszty oraz to, kiedy kampania zostanie ostatecznie zrealizowana.
  3. Brief ułatwia rozliczanie się z agencją – ustalenie cennika usług w przypadku dobrze ustalonych wytycznych kampanii jest znacznie prostsze. Na koszty kampanii marketingowej wpływa wiele czynników. Im wcześniej ustalenia zostaną dopięte na ostatni guzik i im będą bardziej konkretne, tym szybciej będziesz wiedzieć, ile będą Cię kosztować usługi agencji.


Brief dla agencji marketingowej – jak go przygotować?

Nie jest to proste zadanie, ale nie jest też niemożliwe do zrealizowania. Warto poświęcić mu dużo czasu. Im brief będzie bardziej szczegółowy, tym współpraca będzie się lepiej układać. Największy problem po stronie klienta to prawdopodobnie poziom wiedzy i brak doświadczenia w kwestii marketingu. Klient może nie wiedzieć, jakie informacje są ważne dla marketingowca oraz jak w ogóle podejść do pracy z agencją marketingową. Źle napisany, niekompletny lub chaotyczny brief może doprowadzić do frustracji obu stron, złej współpracy albo nawet do jej szybkiego zakończenia.


Dlatego przygotowałem listę pytań, które znacznie ułatwią przygotowanie briefa, a kampania reklamowa będzie miała jak największe szanse na sukces:

Jaki jest Twój cel?

Zacznij od zastanowienia się, po co w ogóle chcesz skorzystać z usług agencji marketingowej. Twój cel musi być jak najbardziej konkretny i jasno określony, tak aby uniknąć zbędnych nieporozumień. Dzięki temu pracownicy agencji od razu będą wiedzieć, co chcesz osiągnąć i jakie działania muszą podjąć, aby osiągnąć założony rezultat. W tym miejscu warto też nakreślić agencji, czym zajmuje się Twoja firma oraz jakie produkty czy usługi oferuje. Agencja marketingowa będzie bazować na tych informacjach podczas całej współpracy, a więc im będzie ich więcej, tym lepiej dla obu stron.


Jak wygląda Twoja grupa docelowa?

O tym, jak ważne jest tworzenie komunikatów pod konkretnych odbiorców, wiadomo od lat. Dla agencji bardzo ważne jest zrozumienie, kim są Twoi klienci, gdzie mieszkają, jakie mają zainteresowania, jak wygląda ich życie oraz jakie mają problemy czy potrzeby. Dzięki temu marketingowcy stworzą dla Ciebie jak najlepszą kampanię. Grupa docelowa wpływa na takie elementy jak kolory użyte w reklamie, kanały, w których zostanie umieszczona, a nawet słowa, które będą użyte w materiałach marketingowych.


Na jakie potrzeby odpowiadają Twoje produkty?

Klienci często nie zdają sobie z tego sprawy, ale w zdecydowanej większości przypadków kupują produkty, które pomogą im w rozwiązaniu pewnego problemu. Dlatego każdy produkt powinien odpowiadać na dane potrzeby konsumentów i firma powinna doskonale je znać. Największe sukcesy na rynku odnoszą przedsiębiorstwa, które rozumieją, jaki problem ma klient i zaproponują idealne rozwiązanie. Te informacje przydadzą się także agencji reklamowej, która przygotuje dla Ciebie kampanię. Warto wskazać też, które z cech produktu albo usług są najbardziej atrakcyjne dla Twoich klientów, tak aby można było je dobrze podkreślić.


Gdzie chcesz być widoczny?

Przygotuj listę kanałów, w których będzie realizowana kampania. Mogą to być na przykład media społecznościowe (Facebook, Youtube, Instagram, Twitter, itd.), tradycyjne media, ale możesz też postawić na marketing korzystający z wyszukiwarek internetowych, banery, podcasty, influencer marketing i wiele innych. Każdy z tych kanałów rządzi się swoimi prawami i wymaga innego podejścia. Skupia też wokół siebie inne grupy docelowe.


Co mają zrobić Twoi klienci?

Jeżeli określisz cel kampanii, to z odpowiedzią na to pytanie nie powinno być problemu. Kupno produktu, zapisanie się do newslettera, pobranie ebooka czy polubienie profilu w mediach społecznościowych to tylko niektóre działania, które mogą być uznane za zrealizowanie celu.


Kto jest Twoim bezpośrednim rywalem na rynku?

Ta informacja pomoże agencji marketingowej porównać działania prowadzone przez Ciebie i przez Twoją konkurencję. Dzięki temu marketingowcy będą wiedzieć, na co zwrócić uwagę, co zrobić lepiej i w którym miejscu wypracować przewagę. Słabości konkurencji można łatwo przekuć na Twoje mocne strony.



Podsumowując, informacje, które powinny znaleźć się w briefie dla agencji marketingowej to między innymi:

  • Cel współpracy
  • Informacje o firmie, produkcie i usługach
  • Grupa docelowa oraz jej potrzeby
  • Na jakie problemy odpowiadają produkty i usługi firmy
  • Kanały, w których ma być realizowana kampania
  • Kto jest bezpośrednią konkurencją
  • Budżet dostępny na kampanię



Dobrze opracowany brief dla agencji marketingowej pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Dzięki niemu ryzyko nieporozumień jest mniejsze, a szanse na to, że kampania odniesie sukces, znacznie rosną.

powrót do listy wpisów

0 Komentarzy


Przyłącz się do dyskusji

2023 © pawelkasza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.