Bez contentu nie ma sukcesu

Nie bez powodu mówi się, że obecnie "Content is King". Dotyczy to praktycznie każdej dziedziny prowadzenia biznesu. Opisy produktów i kategorii nakłonią klientów do kupna, treści na stronie internetowej zaprezentują Cię z jak najlepszej strony, a odpowiednie artykuły na blogu rozwiążą problemy czytających i odpowiedzą na ich potrzeby. Dzięki temu wizerunek marki staje się silny i dobrze utrwala się w świadomości klientów. Content jest więc potrzebny w przypadku marketingu internetowego i obecnie jest wręcz jego podstawą. Content przydaje się także w pozycjonowaniu oraz optymalizacji stron i sklepów internetowych. Dzięki specjalnym sztuczkom stosowanym przez copywriterów w treści można wpleść słowa kluczowe, na które pozycjonuje się witryna. Takie działania pozwalają jej zajmować coraz wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania oraz zdobywać coraz większy ruch organiczny.Dlaczego content jest ważny?

Użytkownicy Internetu oraz osoby robiące zakupy w sieci coraz częściej polegają na treściach w celu wyrobienia sobie opinii o marce oraz podjęcia decyzji o zakupie towarów. Jeżeli znajdą dwie takie samu lub podobne oferty, to w większości przypadków wybiorą tę, która jest lepiej opisana i w której przedstawione są korzyści. Jeżeli klient chce kupić na przykład suszarkę do włosów, to z pewnością poszuka odpowiedniego modelu w Internecie, a po drodze przeczyta kilka poradników dotyczących suszarek. W sieci, która jest pełna konkurencyjnych ofert oraz firm oferujących identyczne usługi, marketing treści potrafi zdziałać prawdziwe cuda.

Tworzenie treści jest ważne, ale nie każdy content jest tak samo skuteczny. Posty w mediach społecznościowych pomogą Ci zbudować mocną społeczność wobec marki, ale nie przyciągną oszałamiającej liczby nowych klientów. Jeżeli chcesz tworzyć treści, które przyniosą Ci jak największe korzyści, zdecyduj się na którąś z opcji z poniższej listy.Jakie rodzaje treści są najbardziej skuteczne?


1. Blogi

Tworzenie artykułów na blogu firmowym lub tematycznym to świetny sposób na promocję dla małych przedsiębiorstw. Każdy artykuł opublikowany w Internecie wpływa na pozycjonowanie i może ściągnąć na stronę ruch organiczny z wyników wyszukiwarek. To czasochłonna, ale za to całkowicie darmowa forma promocji. W każdy artykuł można wpleść treści reklamowe oraz linki do konkretnych produktów albo usług, co wpłynie pozytywnie na indeksowanie. Strony internetowe, które posiadają bloga mają znacznie większe szanse na znalezienie się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania danych fraz i słów kluczowych. Prowadzenie bloga to też okazja do budowania silnych relacji z odbiorcami. Jeżeli treść artykułu jest wartościowa i przydatna, to klienci wezmą ją pod uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie.
W Internecie można znaleźć wiele inspiracji na wpisy, ale najlepiej aby dotyczyły one tego, co akurat interesuje Twoich odbiorców. Warto więc skorzystać z narzędzi typu Google Trends albo Senuto aby sprawdzić, co jest obecnie na czasie i czego szukają użytkownicy.


2. Infografiki

Już od jakiegoś czasu infografiki są jednym z najpopularniejszych rodzajów contentu, jaki można znaleźć w Internecie. Wszystko to dzięki temu, że prezentują informacje i często skomplikowane zestawy danych w bardzo przystępny, obrazowy sposób, który wpływa na wyobraźnię. Szacuje się, że infografiki są udostępniane przez użytkowników około trzy razy częściej, niż inne treści. Pozwala to na łatwe zdobywanie linków zewnętrznych oraz sukcesywne rozbudowywanie bazy odbiorców.

Inforgrafiki muszą być przejrzyste i czytelne oraz posiadać atrakcyjne elementy graficzne nawiązujące do ich tematyki.


3. Materiały wideo

W dzisiejszych czasach ludzie pochłaniają ogromne ilości filmików i najróżniejszych treści w formie wideo. Są one łatwe w odbiorze, potrafią szybko przyciągnąć uwagę i zapadają w pamięć. Dlatego są też świetnym sposobem na promocję firmy niezależnie od jej branży. Umieszczanie filmików na stronach internetowych sprawia, że znacznie wydłuża się czas, jaki użytkownik na niej spędził, a więc szansa na to, że dokona zakupu albo skorzysta z usługi także rośnie. Wiele osób przed kupieniem czegoś w Internecie lubi pooglądać film prezentujący produkt, bo dostarcza im znacznie więcej informacji niż statyczne zdjęcie.

Materiały wideo spełniają wiele celów: wzbudzają zainteresowanie potencjalnych klientów, zachęcają do komentowania i udostępniania, wpływają na konwersję oraz ściągają ruch na stronę.


4. Poradniki

Poradniki mogą przybrać formę rozbudowanego artykułu na blogu, w którym opisuje się jak wykonać pewne zadanie, jak zbudować jakąś rzecz, jak dbać o różne urządzenia i wiele, wiele innych. Dokładny temat i forma będą zależeć od branży, w której działa dana firma. Poradniki dostarczają czytającym wiele cennych informacji oraz służą do budowania zaufania między klientem a firmą. Najważniejsza w ich przypadku jest jakość. Muszą dawać instrukcje i porady w jasny i zrozumiały sposób, a do tego powinny być jak najbardziej czytelne i napisane w przystępny sposób. Warto dołączać do nich grafiki albo materiały wideo, które zaprezentują jak wykonać najbardziej skomplikowane kroki.


5. Studia przypadku

Studia przypadku to pewnego rodzaju historie, które pokazują, jak firma poradziła sobie z problemem klienta, jakie zastosowała rozwiązania i jakie były rezultaty. Przydają się do podkreślenia zalet ofert albo produktów oraz dają dowód na to, że rzeczywiście działają i są skuteczne. Klienci lubią studia przypadku, bo pokazują im, w jaki sposób firma może przyczynić się do poprawy ich życia albo ułatwić prowadzenie biznesu. Przypadek wzięty z prawdziwego życia znacznie skuteczniej przekonuje do zaufania firmie niż suche opisanie oferty.

Podczas przygotowywania studium przypadku ważna jest współpraca z opisywanym klientem. Trzeba nie tylko zdobyć jego zgodę na opisanie procesu, ale także przydadzą się cytaty czy statystyki, które pokażą, jak wyglądał sukces firmy. Studia przypadku zazwyczaj umieszcza się w specjalnych zakładkach na stronie. Jeżeli jest ich dużo, można zdecydować się na stworzenie osobnego ebooka.


6. Listy

Ludzie uwielbiają wszelkiego rodzaju listy. Są łatwe do czytania (można je wręcz skanować bez głębszego zastanowienia), odznaczaj się wizualnie od reszty tekstu oraz pozwalają na uporządkowanie informacji albo etapów realizacji zadania. Są też łatwe do stworzenia: wystarczy wymyślić temat i określić ilość pozycji, a jedyne co pozostaje to zapełnić je treścią. Trzeba jednak pamiętać, że powinny interesować odbiorców i sprawić, aby dzielili się nimi z innymi. Powinny też zawierać słowa kluczowe oraz mieć opisany wstęp i zakończenie. Mogą być publikowane samodzielnie albo być częścią artykułu na blogu albo posta w mediach społecznościowych.
6 powyższych typów contentu sprawdzi się w każdej branży. Na ich przygotowanie potrzeba czasu i energii, ale za to przyniosą wiele korzyści i zaowocują w przyszłości.

powrót do listy wpisów

0 Komentarzy


Przyłącz się do dyskusji

2023 © pawelkasza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.