Typografia nie polega po prostu na doborze czcionki

Typografia to w bardzo wielu przypadkach kluczowy element projektu. Jednak niestety zdarza się, że nie zawsze jest dobrze przemyślana. Możesz stworzyć najlepsze i najbardziej angażujące treści, obrazy i grafiki. Ale jeżeli towarzysząca im typografia nie jest dobra, całość może bardzo szybko zniechęcić potencjalnych klientów, którzy mają kupić produkty albo skorzystać z usług.

Mówiąc o typografii nie mam na myśli jedynie wyboru i zastosowania kroju pisma. Wszystkie pozostałe elementy, jak na przykład układ liter, odstępy między nimi czy ich kolor są równie istotne i powinny być dobrze dobrane. Ważne są nawet takie aspekty jak kontrast kolorów czy puste przestrzenie. Każdy element typograficzny ma wpływ na projekt w mniejszym czy większym stopniu. W prostych słowach, typografia jest ułożeniem i zaprezentowaniem tekstu w angażujący, interesujący i czytelny sposób.

Jeżeli na poważnie myślisz o brandingu swojej firmy oraz jej wizerunku i tego, co komunikuje odbiorcom, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalisty, który zna się na rzeczy i zajmie się projektowaniem logotypu, materiałów marketingowych czy strony internetowej.Dlaczego typografia jest ważna w brandingu?

Kiedy marka jest w początkowej fazie powstawania i dopiero tworzy swoją tożsamość, musi zdecydować się na wybór czcionki, która będzie towarzyszyć jej już na każdym kroku i na każdym elemencie identyfikacji wizualnej. Ten wybór nie może być ani trochę przypadkowy. Typografia pozwala na stworzenie kontekstu i można powiedzieć, że każdy z krojów pisma ma swoją osobowość. Dzięki doborowi typu czcionki, jej rozmiaru, pogrubień czy koloru firma może być uznawana za nowoczesną, tradycyjną, luźną, sztywną a nawet i romantyczną.

Bez właściwej wiedzy można bardzo łatwo popełnić poważny błąd, dokonać złego wyboru i już na początku tworzenia marki przekreślić jej szanse na odniesienie sukcesu. Na szczęście osoby zajmujące się projektowaniem graficznym doskonale znają się na typografii i zastosują najlepsze rozwiązania.


Typografia wpływa na doświadczenia i doznania

Ludzie postrzegają marki poprzez słowa w bardzo wielu sytuacjach. Kiedy klienci widzą tekst reklamy w telewizji, prasie albo Internecie, wchodzą na stronę internetową albo patrzą na nazwę produktu, jest to dla nich pewnego rodzaju doświadczenie. Branding oraz komunikacja wizualna w ogromnym stopniu wpływają na to, jak wygląda to doświadczenie. Dlatego właśnie są one tak ważne w strategii rozwoju firmy. Dzięki nim marki mogą tworzyć pozytywny wizerunek oraz wpływać na doznania płynące z kupna produktu albo korzystania z usługi.

Źle zaprojektowana typografia może odbić się negatywnie na odbiorze firmy. Na przykład częstym błędem w przypadku stron internetowych jest stosowanie za małych rozmiarów czcionek oraz za mały kontrast kolorystyczny pomiędzy tekstem a tłem. Mogłoby się wydawać, że to nieistotne, bo zdecydowanie ważniejsza jest oferta produktowa albo przyciągająca wzrok grafika. Jednak odbiór treści jest wtedy znacznie utrudniony, a doświadczenie użytkownika i jego zdanie o marce jako całości raczej negatywne.


Typografia ma znaczenie

Typografia reprezentuje ton i wartości marki w podobny sposób jak kolory reprezentują różne uczucia i to, co firma chce przekazać swoim klientom. Każda z czcionek ma inne znaczenie i dlatego każda będzie komunikować inne wiadomości i dawać inne skojarzenia.

Jest kilka kategorii krojów pisma, które pozwalają na przekazanie różnych wartości i konotacji z marką. Czcionki bezszeryfowe (proste, pozbawione ozdobnych elementów) są zazwyczaj wyraźne oraz łatwe w odbiorze. Są także bardzo często używane i mogą zostać uznane za przestarzałe i wyświechtane. Jednak doskonale sprawdzają się w przypadku długich tekstów, jak blogi czy książki. Czcionki o stałej szerokości znaków są często używane w programowaniu i dobrze kojarzą się z nowoczesnością i technologią. Czcionki skryptowe wyglądają jak pismo ręczne i mają wiele odmian. Mogą być czarujące, nowoczesne, eleganckie oraz stylowe. Z kolei pismo gotyckie przywodzi na myśl przydymienie i ponurość.


W jaki sposób typografia wzmacnia Twoją markę?

1. Tworzy nastrój

To prawda, że obraz przyciąga uwagę użytkowników. Jednak trzeba pamiętać o tym, że czcionki mają zarówno pośredni jak i bezpośredni wpływ na ludzi i potrafią doskonale przekazać prawdziwą osobowość i tożsamość marki.

Wybór kroju pisma ma ogromne znaczenie. Czcionki wywołują uczucia, przyciągają zainteresowanie a nawet pomagają w zbudowaniu zaufania. Wszystkie te elementy są kluczowe do tego, aby firma odniosła sukces na rynku.

2. Po cichu wspiera branding i reklamę

Dobra typografia nie zwraca na siebie dużej uwagi. Mówię to z pełną świadomością i uważam to za bardzo dobrą rzecz. Jeżeli odbiorcy komunikatu nie dostrzegają typografii ale skupiają się na treści, oznacza to, że spełniła swoje zadanie. To raczej te złe rozwiązania, jak źle dobrane czcionki, ich kolory i rozmiar zdecydowanie bardziej rzucają się w oczy.

3. Przekazuje znaczenie

Trendy w typografii zmieniają się tak samo często jak w przypadku mody i ubrań. Jednak nie warto im ulegać i wybierać czcionek albo ich wyglądu, które są akurat na czasie. Jak już wspominałem, typografia ma bardzo duży wpływ na wizerunek oraz identyfikację wizualną marki. Warto wybrać rozwiązania, które pasują do firmy zamiast decydować się na trend, który przeminie równie szybko jak się pojawił.

powrót do listy wpisów

0 Komentarzy


Przyłącz się do dyskusji

2023 © pawelkasza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.