Jeżeli prowadzisz sklep internetowy to chcesz, żeby zarabiał jak najwięcej. To oczywiste. Nikt nie otwiera biznesu po to, żeby cały czas notować straty.

Jednak spadki wyników sprzedaży w sklepie internetowym mogą przydarzyć się każdemu. Musisz się na nie przygotować, zwłaszcza jeżeli działasz w branży opartej na sezonowości. Przez kilka miesięcy w roku zbijasz fortunę, a w pozostałych zastanawiasz się nad tym, jak uratować firmę od kryzysu.

Nawet, jeżeli jesteś zadowolony z obecnych wyników, zawsze możesz wyciągnąć coś więcej. Warto też być przygotowanym na ewentualny spadek, tak aby szybko zacząć działać i naprawiać szkody.


Co zrobić, aby sprzedaż była na wysokim poziomie?


1. Skup się na istniejących klientach


Kiedy biznes zaczyna odnosić straty, pierwsza myśl to zazwyczaj „mamy za mało klientów”. Skupianie wtedy całej energii i wysiłków na zdobywaniu nowych klientów to wtedy częsty błąd. Znacznie lepiej i korzystniej jest skupić się ludziach, którzy już u Ciebie kupili. Lojalni klienci zrobią dla Ciebie znacznie więcej, niż ci, którzy jeszcze mało Cię znają. Do tego masz do nich łatwy dostęp i możesz zdecydować się na wysyłanie im newsletterów z ofertą oraz na e-mail marketing.

Stali klienci zazwyczaj kupują więcej produktów, zapewniają wyższy współczynnik konwersji i zapewniają Ci większy dochód. Oczywiście zdobywanie nowych klientów jest bardzo ważne, ale jest też znacznie droższe i bardziej czasochłonne. Zadbaj więc o dotychczasowych klientów. Pomyśl o rabatach i programach lojalnościowych. Na przykład każda wydana złotówka, to zebrany punkt na koncie. Za odpowiednią ilość punktów możesz zaoferować klientom rabat albo gratis.


2. Zbuduj mocną markę


Silna marka jest godna zaufania i przyciąga do siebie więcej ludzi. Twój sklep powinien być zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek internetowych, dzięki czemu trafi do niego więcej potencjalnych klientów. Musisz być obecny w mediach społecznościowych i aktywnie w nich działać. Na pewno na Facebooku, a w zależności od branży i tego, gdzie najwięcej czasu spędzają Twoi klienci, masz do wyboru jeszcze Instagram, Twitter albo Pinterest. Dzięki temu zgromadzisz wokół siebie lojalnych odbiorców, a zbudowanie dobrej społeczności wokół marki daje same korzyści.


3. Testuj nowe rozwiązania


Podczas spadków sprzedaży masz pewnie dużo czasu na wprowadzanie nowych pomysłów. A nawet jeżeli coś działa dobrze, to wcale nie oznacza, że nie może działać lepiej. Branża e-commerce daje bardzo wiele możliwości i narzędzi, z których możesz skorzystać. Spróbuj wprowadzić nowy układ produktów, zmień kanały reklamy. Nawet układ butonów czy rozmiar czcionki może mieć bardzo duży wpływ na konwersję i wynik sprzedaży. Sprawdź każdy element w sklepie i to, jak wygląda proces zakupowy od strony klienta. Zastanów się, co możesz ulepszyć.


4. Poznaj swoją grupę docelową


Dokładanie przeanalizuj, kim są Twoi klienci. Być może okaże się, że zakładana przez Ciebie na początku grupa docelowa nieco różni się od tej faktycznej. Najważniejsze to zrozumieć swojego klienta. Dzięki temu możesz tworzyć lepsze reklamy i wprowadzać produkty, które się spodobają. Stwórz personę, czyli modelowego klienta, do którego będziesz się zwracać i zaplanuj odpowiednie działania marketingowe.


5. Dostosuj sklep do urządzeń mobilnych


Coraz więcej osób robi zakupy w sieci. Znaczna część odwiedza e-sklepy na smartfonach lub tabletach. Jeżeli Twoja strona nie jest przyjazna dla użytkowników urządzeń mobilnych, to stracisz wielu potencjalnych klientów. Przygotowanie wersji mobilnej sklepu powinno znaleźć się na początku Twojej listy priorytetów. Możesz pomyśleć też o zaprojektowaniu aplikacji, którą klienci będą mogli pobrać. Aplikacje są wygodne w użyciu, szybsze i zapamiętują ustawienia.


6. Postaw na bezpieczeństwo


Ludzie przywiązują coraz więcej uwagi do zabezpieczeń i certyfikatów. Nikt nie chce robić zakupów na stronie, która nie jest godna zaufania. Wycieki danych osobowych zdarzają się aż za często i zawsze odbijają się w sieci głośnym echem. Odkąd w życie weszło RODO klienci są coraz bardziej świadomi tego, czy zakupy zrobią w sklepie bezpiecznie czy nie. Ta niewielka kłódeczka obok adresu strony internetowej w obecnych czasach jest bezcenna. Jeżeli nie masz jeszcze wdrożonych stosownych zabezpieczeń, czas najwyższy w nie zainwestować.


7. Oferuj więcej zniżek


Wydaje się to oczywiste, ale wciąż mało firm decyduje się na proponowanie klientom rabatów. Jeżeli martwisz się o to, że mniej zarobisz, wystarczy zastosować sztuczkę starą jak świat: podnieść oryginalną cenę produktu. Ludzie zareagują na to, o ile obniżona jest cena, a nie na to, ile produkt kosztuje.


8. Proponuj najlepiej sprzedające się produkty


Czasami jedyne czego potrzebuje niezdecydowany klient, to odwiedzenie zakładki z bestsellerami. Nie każdy, kto trafi do Twojego sklepu, wie od razu co chce kupić. Dlatego oferowanie listy popularnych produktów zebranej w jednym miejscu znacznie ułatwi zakupy i więcej odwiedzin sklepu zakończy się na Twoją korzyść.Podsumowując, jeżeli Twoja sprzedaż stoi w miejscu albo spada, czas na wprowadzenie nowych i kreatywnych sposobów na zareklamowanie produktów albo usług. Zamiast szukać nowych klientów, zadbaj o tych, których już masz. Przygotuj dla nich bezpieczne miejsce do zrobienia zakupów, które będzie działać także na urządzeniach mobilnych. Zaoferuj atrakcyjne zniżki oraz pomóż niezdecydowanym osobom w wyborze. Przede wszystkim zadbaj o swój wizerunek i zbuduj silną i rozpoznawalną markę.

powrót do listy wpisów

0 Komentarzy


Przyłącz się do dyskusji

2020 © pawelkasza.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.